Zalety picia zielonej herbaty, o których musisz wiedzieć

Zielona herbata należy do jednej z najpopularniejszych odmian tego zioła i zawiera suszone liście krzewu herbacianego, niepoddawane wcześniej procesowi fermentacji. Dwa podstawowe rodzaje tej herbaty pochodzą z Chin i Japonii (na świecie występuje ich kilkanaście), a jej oryginalny smak i aromat znajduje szerokie grono koneserów. Do największych jednak zalet naparu należy zaliczyć walory zdrowotne.

Właściwości lecznicze zielonej herbaty

Badania naukowe wykazały przede wszystkim działanie antyoksydacyjne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe zielonej herbaty. Stwierdzono również, że obniża ona ciśnienie krwi i poziom cholesterolu oraz zapobiega zawałowi serca. Wykazuje również działanie antystresowe, zapobiega nadkwaśności żołądka i hamuje rozwój próchnicy. Okłady z zielonej herbaty łagodzą zapalenie spojówek. Niektórzy badacze przypisują jej również zapobieganie i hamowanie rozwoju wielu nowotworów. Na bazie wyciągu z zielonej herbaty produkowane są toniki, balsamy nawilżające, preparaty do włosów przetłuszczających się, leczenia łupieżu, żele pod prysznic oraz kremy do skóry odwodnionej lub suchej, wreszcie perfumy. Olejek herbaciany wchodzi w skład leków stosowanych do łagodzenia stanów zapalnych, przyśpieszających gojenie się ran i zmniejszających obrzęki. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie herbata.info.

Sposób sporządzania naparu z zielonej herbaty

Herbatę zieloną należy zalewać wodą o temperaturze od około 60 do 80 stopni. Parzy się ją od pół do trzech minut (jeśli ten czas zostanie wydłużony, herbata nabierze gorzkiego posmaku). Te same liście można parzyć nawet 3 razy, a najwartościowszym naparem jest zazwyczaj drugi. Niektórzy uważają, pierwszy napar należy wylać i spożywać dopiero kolejny, ponieważ jest on wtedy oczyszczony z toksyn i pozwala wydobyć wszystkie lecznicze właściwości zielonej herbaty.

Herbatki ziołowe

Sporą popularnością na rynku cieszą się również herbatki ziołowe. Liście mięty, lipy, melisy czy rumianku zalewa się wodą o temperaturze 100 stopni i parzy od 3 do 6 minut. Warto tu kierować się informacjami, jakie znajdują się na opakowaniu. Można również własnoręcznie sporządzać różne smaczne herbatki funkcjonalne. W artykule „Zimowa herbatka – przepisy na rozgrzewający napój” znajduje się wiele ciekawych inspiracji.

Warto korzystać z osiągnięć współczesnej medycyny i jak najczęściej wspomagać organizm, pijąc smaczne i aromatyczne napary z zielonej herbaty.