Wnioski urlopowe – co musisz o nich wiedzieć?

Jest czas na pracę, ale i na odpoczynek, dlatego też każdemu pracownikowi przysługuje urlop. Udziela się go na podstawie wniosku urlopowego. Co warto o nim wiedzieć?

Podstawy

Pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego – w wymiarze 20 lub 26 dni. To ile nam przysługuje, zależy od stażu naszej pracy. Jeśli posiadamy mniej niż 10 lat zatrudnienia, to mamy do dyspozycji 20 dni wypoczynku, a jak powyżej 10 lat – 26 dni. Warto wiedzieć, że do tego okresu zaliczane się też poprzednie zatrudnienia, ale też edukacja (okresy nauki) oraz inne okresy, które wskazane są przez przepisy prawa.

A jak to jest z pracownikiem, który nigdy wcześniej nie pracował? W tej sytuacji każdy miesiąc zatrudnienia to zyskiwanie kolejnych dni urlopowych, dokładnie 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku.

Nowa jakość

Jak wspomnieliśmy we wstępie, jeśli chcemy starać się o urlop, musimy przedłożyć do działu kadr naszej firmy odpowiedni wniosek. Tradycyjnie nastręczało to wiele problemów, bo cała procedura była bardzo czasochłonna. Osoby odpowiedzialne za ten obieg dokumentów miały dużo dodatkowej pracy, a i dla pracowników, którzy starali się o wolne, było to problematyczne.

Na szczęście dzisiaj dzięki rozwojowi technologii nie musimy się tym martwić – wszystko odbywa się szybko za sprawą nowoczesnej aplikacji inEwi. Nie tylko jednak w tym zakresie wygląda to obiecująco, bo ogólna ewidencja czasu pracy rozliczana za pomocą tego systemu, to zupełnie nowa jakość!

Dlaczego to takie wygodne?

Po pierwsze zagwarantowany jest elektroniczny obieg dokumentów, co oznacza, że wszystko – akceptowanie, odrzucanie wniosków czy podglądanie ilości dni urlopowych – odbywa się bardzo szybko. Taki obieg informacji w przedsiębiorstwie i minimalizacja papierologii to jak świeży oddech dla każdej firmy!

Po drugie łatwo przypisać każdemu pracownikowi ilość dni przysługującego mu Urlopu oraz Urlopu “na żądanie”. Program jest bowiem tak zaprogramowany, że automatycznie wylicza liczbę wykorzystanych oraz tych dni urlopu, które jeszcze pozostały.

Po trzecie bez problemu wybierzemy nadgodziny – inEwi pozwala zamienić przepracowane nadgodziny z okresu rozliczeniowego na urlop typu “Wolne za nadgodziny”.

Co równie ważne wszyscy pracownicy dostają powiadomienia na temat swoich wniosków urlopowych – na przykład drogą smsową lub mailową. Nie muszą więc się zastanawiać, co się dzieje z ich podaniem, bo zawsze zostaną odpowiednio wcześniej poinformowani.

Jeśli więc do tej pory nie zmieniliśmy systemu rozliczenia czasu pracy we własnej firmie, czas najwyższy, by o tym pomyśleć. Szczególnie że takie aplikacje jak inEwi niezwykle to ułatwiają. Warto jednocześnie dowiedzieć się więcej na temat spraw okołopracowniczych, na przykład w artykule “Czy lista obecności w pracy jest obowiązkowa?”.