Badanie ultrasonografem jest dokonywane za pośrednictwem sondy przezpochwowej, wcześniej odpowiednio zabezpieczonej. Takiego rodzaju badanie pozwala na dokładną ocenę stanu narządków w miednicy mniejszej, oraz ewentualnych zmian w narządach rodnych. Po przeprowadzeniu takiego badania możemy być skierowane na dalszą diagnostykę – jest ono po prostu niezbędne.
USG ginekologiczne – najważniejsze informacje
USG ginekologiczne przeprowadza się w celu oceny budowy i stanu narządów intymnych kobiety. Dzięki sondzie lekarz ma możliwość dotarcia do macicy, jej szyjki i trzonu, może zobaczyć zarówno jajniki jak i endometrium. Dzięki ultrasonografowi możliwe jest przeprowadzenie specjalistycznego pomiaru, co pozwala z kolei na ustalenie, czy na strukturze tkanek występują niepokojące zmiany. Takie badanie wykrywa między innymi torbiele jajników czy mięśniaki macicy. Dostępne są systemy 2D, 3D oraz 4D. Więcej na teat USG ginekologicznego 2D, 3D i 4D dowiesz się na blogu Medica2000.
W jaki sposób przeprowadzane jest badanie
Pacjentka przed badaniem powinna pójść do toalety w celu opróżnienia pęcherza – w przeciwnym razie ucisk może być bardzo nieprzyjemny. Ciekawym jest to, że nie ma żadnych przeciwskazań przeciwko takiemu badaniu w trakcie trwania okresu. Może być ono wykonywane zarówno podczas owulacji jak i w trakcie krwawienia. Badanie przeprowadzane jest w standardowym fotelu ginekologicznym.
Lekarz delikatnie wprowadzi do pochwy stosunkowo małą sondę (osiąga ona maksymalnie 2 centrymetry grubości), wcześniej jednak zabezpieczy on ją za pomocą lateksowej osłony ze specjalnym żelem. Głowica przyrządu jest połączona z aparatem ultrasonograficznym, rejestrującym wszelkie zmiany częstotliwości fal ultradźwiękowych, które odbite zostaną przez płynącą krew. Wszystkie dane mogą zostać odczytane przez lekarza na monitorze. Jest to całkowicie bezbolesne badanie, które może trwać około dwudziestu minut.
Kiedy przeprowadzamy takie badanie
USG ginekologiczne powinno być przeprowadzane profilaktycznie nie rzadziej niż raz na dwa lata. Szczególnie istotne jest to w przypadku kobiet, które prowadzą współżycie seksualne. USG może zweryfikować takie rzeczy jak:
• podejrzenie wystąpienia wad rozwojowych narządów intymnych
• wczesna ciąża
• podejrzenie nowotworu narządów rodnych, błodny śluzowej, jajnika lub macicy
• lokalizacja wkładek wewnątrzmacicznych
• zmiany chorobowe narządów rodnych (guzy, endometrioza itd)
USG domaciczne wykonywane jest również w przypadku zagrożenia poronieniem lub ciąży pozamacicznej. Badanie powinno zostać przeprowadzone również wtedy, gdy kobieta może cierpieć na niewydolność szyjki macicy. Jest to istotne, jeżeli grozi jej przedwczesny poród.
Przygotowanie do badania
Badanie najlepiej wykonać tuż po zakończeniu krwawienia miesiączkowego. Ginekolog powinien zaczać od przeprowadzenia wywiadu z pacjentką. Najistotniejszymi informacjami są data ostatniej miesiączki oraz ewentualne przyjmowanie leków. Każda przebyta choroba narządu rodnego może mieć bardzo duże znaczenie dla lekarza, dlatego nie powinno się nic ukrywać – również, jeżeli jesteśmy w trakcie leczenia.
USG ginekologiczne przezbrzuszne
USG narządu rodnego kobiety może zostać również przeprowadzone przez powłoki brzuszne. W takim przypadku należy wcześniej maksymalnie wypełnić pęcherz – bez tego badanie może się okazać niedokładne z powodu gazów zalegających w końcowym odcinku jelit. Blokują one rozchodzenie się fal ultradźwiękowych, tym samym uniemożliwiając dokładne zobrazowanie badanych narządów. Żeby tego uniknąć wystarczy na godzinę przed badaniem wypić około litra do półtora wody i nie oddawać moczu. Nalezy pamiętać, że badanie przezbrzuszne trwa odrobinę krócej niż domaciczne – około kilkunastu minut.