Rzęsistkowica jest chorobą zaliczaną do najczęściej przenoszonych drogą płciową. Jej objawy ma co 10. dorosła kobieta na świecie. Przyczyną choroby jest zakażenie dróg moczowych rzęsistkiem pochwowym. Jest to pierwotniak, który doskonale rozwija się w ciepłym i wilgotnym środowisku, dlatego bardzo chętnie zagnieżdża się w pochwie. Choroba jest bardzo uciążliwa i ma skłonność do nawrotów, dlatego wymaga leczenia.
Jak objawia się rzęsistkowica?
Rzęsistkowica daje wiele objawów, które mogą przypominać inne schorzenia. W wyniku zakażenia kobieta odczuwa bolesne parcie na mocz oraz pieczenie podczas jego oddawania. Mocz oddawany jest w małych ilościach, dlatego symptomy te mylone są z zapaleniem pęcherza. Jednak w rzęsistkowicy mogą im towarzyszyć pieniste, zielonkawe lub szarawe upławy o bardzo nieprzyjemnym zapachu. Pojawia się również silny świąd pochwy i cewki moczowej, a także bóle podbrzusza oraz wypryski w okolicach warg sromowych.
Do mniej charakterystycznych objawów zalicza się zaburzenia cyklu miesiączkowego oraz zaczerwienienie pochwy. W przypadku, gdy występuje kilka z wymienionych symptomów, konieczna jest wizyta ginekologa.
Jak wygląda leczenie rzęsistkowicy i jak jej zapobiegać?
Rzęsistkowicę leczy się skutecznie za pomocą leków pierwotniakobójczych. Terapię warto wspomóc za pomocą specjalistycznych probiotyków, o których można przeczytać na stronie www.provag.info. Odpowiednio dobrane bakterie probiotyczne zapobiegają namnażaniu się patogenów powodujących rzęsistkowicę i chronią mikroflorę bakteryjną pochwy. Przy silnej infekcji zalecane są probiotyki dopochwowe.
Rzęsistkowicy można zapobiec, pamiętając o odpowiedniej profilaktyce. Przede wszystkim w miarę możliwości należy unikać korzystania z publicznych toalet. Poza tym nie wolno używać cudzych gąbek, myjek czy ręczników. Okolice płciowe należy myć przynajmniej dwa razy dziennie, a przez jakiś czas po leczeniu nie powinno się korzystać z basenu. Źródłem zakażenia może być także przygodny seks, dlatego lepiej unikać przypadkowych kontaktów seksualnych. Zobacz również Zapalenie pochwy – przyczyny i metody leczenia.