Brak miesiączki często wywołuje obawy związane z nieplanowaną ciążą. Warto jednak pamiętać, że zaburzenia cyklu menstruacyjnego mają wiele przyczyn i mogą towarzyszyć różnym zaburzeniom, na przykład nieprawidłowemu poziomowi hormonów. Nie zawsze brak okresu jest spowodowany przez ciążę.
Przebieg prawidłowego cyklu menstruacyjnego
Prawidłowy cykl trwa zazwyczaj 26 – 32 dni. W tym czasie w organizmie kobiety zachodzi kilka bardzo ważnych procesów – przede wszystkim dojrzewanie komórki jajowej oraz przygotowanie na zapłodnienie, które polega między innymi na pogrubieniu błony śluzowej macicy. Jeśli nie doszło do zapłodnienia, organizm pozbywa się jajeczka oraz błony śluzowej, która ulega złuszczeniu. Towarzyszy temu upływ krwi, nazywany miesiączką. Pierwsza miesiączka pojawia się zazwyczaj około 12 roku życia. Cykle trwają do czasu menopauzy, który następuje najczęściej między 45., a 55. rokiem życia.
Nieprawidłowy cykl menstruacyjny
Brak miesiączki to jeden z podstawowych objawów wskazujących na ciążę, jednak nie jest to jedyna przyczyna takiej sytuacji. Istnieje wiele czynników, które sprawiają, że okres nie pojawia się we właściwym terminie. Może być to spowodowane między innymi silnym stresem, niedożywieniem, przemęczeniem, zmianą klimatu. Braku miesiączki nie należy lekceważyć, ponieważ czasem wynika z różnych chorób. Zaburzenia cyklu menstruacyjnego są powodowane przez choroby tarczycy, nieprawidłowości w budowie błony śluzowej macicy, zespół policystycznych jajników, guzy jajnika lub nadnerczy, a także zrosty wewnątrzmaciczne. Podobny wpływ na cykl ma także hiperprolaktynemia, czyli zbyt wysoki poziom prolaktyny i cukrzyca.
Skutki nieprawidłowego cyklu menstruacyjnego
Brak właściwego leczenia zaburzeń menstruacji może mieć bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie. Brak miesiączki powoduje między zaburzenia prawidłowego pH w pochwie. Jeśli jego poziom jest zbyt wysoki, środowisko panujące w pochwie zaczyna sprzyjać rozwojowi niebezpiecznych drobnoustrojów. Taka sytuacja prowadzi do częstego występowania stanów zapalnych i infekcji.
Za każdym razem, kiedy pojawiają się zaburzenia cyklu miesiączkowego, należy udać się na wizytę do ginekologa. Często przyczyną problemów są niezbyt poważne zaburzenia hormonalne, które można szybko wyleczyć. Jednak trzeba pamiętać, że brak okresu może być także objawem znacznie poważniejszej choroby. Skutki takich dolegliwości powodują czasem groźne konsekwencje dla zdrowia i wywołują niebezpieczne powikłania, na przykład bezpłodność.