Najnowsze badania naukowe wskazują na związek między długą pracą i chorobami serca. Zgodnie z danymi osoby, które często zostają po godzinach, narażają swoje zdrowie na niebezpieczeństwo. Zagrożenie dotyczy przede wszystkim rozwoju chorób serca.
Dodatkowe obciążenie dla serca
Standardowy tydzień pracy obejmuje 40 godzin. Okazuje się, że przedłużenie tego czasu może znacznie zwiększyć zagrożenie zachorowaniem na chorobę wieńcową. Osoby, które pracują 80 godzin w tygodniu, muszą liczyć się z dużo większym ryzykiem rozwoju poważnych problemów zdrowotnych. Warto pamiętać, że problemy z układem krwionośnym należą do najczęstszych przyczyn śmierci na świecie. Co trzecia osoba dorosła umiera właśnie z tego powodu. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, jak czas spędzony w pracy wpływa na kondycję naszego układu krwionośnego.
Nadgodziny nie poprawiają wydajności pracy
Wiele osób przedłuża pobyt w pracy, żeby wykonać dodatkowe zadania. Jednocześnie badania wykazują, że nadgodziny nie przekładają się wcale na wzrost produktywności. W wielu krajach o silnej gospodarce pracownicy spędzają w pracy mniej niż 40 godzin tygodniowo. Nadgodziny mogą również oznaczać dorabiane w innych miejscach. To właśnie dodatkowy czas spędzony na pracy u innego pracodawcy może mieć niekorzystny wpływ na kondycję serca.
Wykonywany zawód a nadgodziny
Wpływ czasu pracy na zdrowie zależy także od rodzaju wykonywanych obowiązków. Szczególnie niekorzystne są zawody, w których spędza się dużo czasu w pozycji stojącej lub siedzącej. Dodatkowo przedłużanie czasu pracy ma negatywny wpływ nie tylko na układ krwionośny, może również sprzyjać rozwojowi nowotworów i cukrzycy. Przepracowywanie się jest najbardziej niebezpieczne dla kobiet w średnim wieku, które są obciążone dodatkowym ryzykiem dla zdrowia. Długie przebywanie w miejscu pracy jest również związane z ryzykiem rozwinięcia się depresji.
Duże znaczenie dla zdrowia mają zajęcia po zakończeniu obowiązków zawodowych. Czas wolny powinien być przeznaczony przede wszystkim na relaks i regenerację organizmu. Złym pomysłem jest zabieranie pracy do domu. To, że pracujemy w domu, nie zmienia faktu, że nadal narażamy organizm na dodatkowy wysiłek, zamiast odpoczywać. Ważne jest także podejście pracodawców, którzy powinni zwrócić uwagę na obciążenie poszczególnych pracowników. Przepracowanie nie tylko podnosi ryzyko rozwoju groźnych chorób, ale także nie wpływa korzystnie na efektywność pracy, a przeciążeni pracownicy zazwyczaj nie wykonują dobrze swoich obowiązków.