Konstrukcje fotowoltaiczne to stały element polskiego krajobrazu, który zasługuje na szczególną uwagę. Rosnące zainteresowanie konstrukcjami w ostatnich latach wynika przede wszystkim z wysokich cen energii. Nie bez znaczenia jest również duże zanieczyszczenie środowiska naturalnego oraz chęć pilnej poprawy tej sytuacji.
O czym należy pamiętać wybierając konstrukcje pod panele fotowoltaiczne?
Konstrukcje pod panele fotowoltaiczne powinny być wybierane z należytą uwagą i pietyzmem. Stanowią one bowiem inwestycję na lata, która ma być trwała i odporna na negatywny wpływ wiatru, deszczu czy niskich temperatur. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że elementy tworzące instalację powinny być wykonywane z trwałych surowców. Nie bez znaczenia jest również staranność montaży poszczególnych elementów oraz obecność specjalnych powłok, które zabezpieczają stelaż przed korozją.
Gdzie warto zaopatrywać się w tego rodzaju konstrukcje?
Konstrukcje fotowoltaiczne powinny być pozyskiwane od sprawdzonych producentów i dostawców. Oferenci dostarczają produkty, które łatwe są w montażu i występują zarówno w opcji wolnostojącej, jak również w wersji montowanej na dachu budynku. Godne polecenia firmy oferują certyfikowane produkty, które spełniają wysokie wymagania określone w najnowszych normach i dyrektywach krajowych i unijnych.
Jakie konstrukcje fotowoltaiczne dostępne są w sprzedaży?
W szerokiej ofercie sprzedaży stacjonarnej i internetowej dostępne są konstrukcje różniące się stopniem trwałości, ceną czy wymiarami. Godny polecenia stelaż pod panele solarne musi być wytrzymały i dostosowany do dachu płaskiego czy skośnego. Warto zwrócić również szczególną uwagę na wybór innych kluczowych rozwiązań, w tym dotyczących montażu przewodów elektrycznych. Kupujący mogą się decydować na wybór konstrukcji wolnostojących, które montowane są bezpośrednio w podłożu. Konieczne jest w tym wypadku wbijanie słupów w grunt oraz zalewanie podpór specjalnym betonem. Stelaż pod panele solarne może być również umieszczany na dachach pokrytych blachodachówką, dachówką ceramiczną czy blachą trapezową, zaś same panele mogą być montowane wertykalnie lub horyzontalnie. Warto dodać, że pokrycie dachu wykonane z dachówki bitumicznej czy blachy łączonej na rąbek nie stanowi przeciwwskazania do montażu nowoczesnych konstrukcji fotowoltaicznych.