Niewielki metraż łazienki to problem, który dotyczy nie tylko osób mieszkających w blokach. Właściwe zagospodarowanie przestrzeni, wykorzystanie wnęk i zastosowanie technik aranżacyjnych, pozwala na stworzenie efektownej i funkcjonalnej łazienki.
Aranżując małą łazienkę, powinniśmy zrezygnować z montażu wanny i zastąpić ją kabiną prysznicową, najlepiej typu walk-in. Model ten stawiamy bezpośrednio na podłodze. Nie jest wyposażony w żadne dodatkowe prowadnice, drzwi ani rolki, które obciążałyby wnętrze, a szklana szyba mocowana do bocznej ściany, pozwala uzyskać niezauważalne miejsce do kąpieli.
Optyczne powiększenie przestrzeni
Jednym z najchętniej wykorzystywanych przez projektantów wnętrz sposobem na zyskanie przestrzeni w łazience jest optyczne powiększenie małego pomieszczenia. Możemy tego dokonać, np. decydując się na wybór mebli o lakierowanych frontach lub płytek z polerowaną powierzchnią. Połysk doda małej łazience lekkości i będzie odbijać światło tworząc wrażenie większej przestrzeni. Remont łazienki o niewielkim metrażu powinien zakładać także wybór dużych luster oraz mebli o prostych formach. Warto też pomyśleć o zabudowaniu wszelkich wnęk na szafy i ukryte póki, dzięki czemu ograniczymy liczbę mebli.
Wzory i kolory do małej łazienki
W niewielkich pomieszczeniach należy zachować ostrożność w wyborze intensywnych wzorów, ponieważ dają one wrażenie przeładowania i ciężkości. W małych łazienkach lepiej stawiać na ład i prostotę – klasyczne kształty, jednolite płytki i unikanie drobnych bibelotów. Wszystko to połączone z chłodną, stonowaną kolorystyką, np. bielą, szarością, beżem i błękitami nada wnętrzu przestronności.
Duża umywalka – zwieńczenie aranżacji małego metrażu
Umywalkę do małej łazienki wybieramy wbrew zasadzie “mniej znaczy więcej”. Duża, najlepiej stawiana na blacie szafki umywalka sprawi, że pomieszczenie będzie wydawać się na znacznie większe. Decydując się na niewielki model umywalki, narażamy się na podkreślenie efektu ciasnoty i znaczne ograniczenie funkcjonalności.