Kilka faktów o depilacji laserowej
Ostatnimi czasy można zauważyć dość sporo reklam, dotyczących depilatorów laserowych. Najczęściej są to reklamy w różnych sklepach z elektroniką oraz z akcesoriami urodowymi. Jak działają oraz czy faktycznie tego typu urządzenia są skuteczne?
Co to jest depilacja?
Depilacja jest to jedna z metod, a tak naprawdę grupa metod, które polegają na usuwaniu owłosienia z ludzkiego ciała za pomocą niszczenia cebulek włosów. Klasyczna depilacja niszczy cebulki włosów w taki sposób, że fizycznie wyrywa włos razem z cebulką z naszej skóry. Nie jest to niestety proces miły i ma swoje wady, takie jak powodowanie podrażnień.
Istnieje jednak pewien rodzaj depilacji, który nie sprawia bólu oraz nie powoduje podrażnień skóry. Nazywamy tę metodę depilacją laserową. Depilacja laserowa wykorzystuje przede wszystkim światło do niszczenia cebulki włosa.
Jak działa depilacja laserowa?
Kiedy mówimy o depilacji laserowej, to tak naprawdę nie chodzi tutaj o to, że na przykład jakiegoś rodzaju laser, dosłownie wypala nam cebulkę włosa. Tego typu działanie byłoby przede wszystkim bardzo bolesne. Zasada działania depilatora laserowego jest nieco inna. Wysyła on wiązkę specjalnie dobranego światła w kierunku cebulki włosa. To światło jest tak dobrane, że swobodnie przechodzi przez skórę, ale melanina zawarta w cebulce włosa powoduje pochłanianie tego światła.
Energia zawarta w świetle pochłanianym przez cebulkę włosa jest na tyle duża, że cebulka ta jest uszkodzona i nie może pełnić swojej funkcji, czyli nie jest w stanie budować struktury włosa. Ostatecznie obumiera. Efekt, jaki osiągamy, jest taki sam, jak w przypadku mechanicznego usunięcia cebulki.
Czy depilacja laserowa jest bezpieczna?
Często pojawiają się pytania odnośnie do bezpieczeństwa stosowania depilacji światłem. Odpowiedź tutaj może być dwojaka. Przede wszystkim, jeżeli używamy laserów o większej mocy, to muszą używać tych laserów osoby specjalnie przeszkolone, najczęściej w salonach kosmetycznych i kosmetologicznych. W przypadku depilatorów do użytku konsumenckiego moc takiego urządzenia jest na tyle niewielka, że prawidłowe jego użycie nie wiąże się z żadnym ryzykiem.