Kod kreskowy i inne ważne informacje na karcie logistycznej to najlepszy sposób na sprawne odczytywanie skanerem zawartości opakowania zbiorczego oraz monitorowania drogi, jaką przebywa dany produkt. Nadruki na etykietach logistycznych usprawniają cały proces biznesowy. Dzięki nim możemy stale monitorować np. przesyłkę pocztową.
Etykieta logistyczna – indywidualny kod dla każdej przesyłki
Dzięki oznakowaniu każdego towaru etykietą jest on bezpieczny. Zamówione np. w księgarni internetowej książki przez klienta, będą zapakowane w jedno pudełko, a opakowanie oklejone etykietą logistyczną. Na karcie informacyjnej będzie nadany indywidualny numer przesyłki.
Dzięki jednostkowemu oznakowaniu zamówione przez Internet książki będą widoczne w trakcie całej swojej podróży. Na podglądzie strony firmy przewozowej będziemy otrzymywać informacje, że np. paczka wyszła z punktu A i jest w drodze do punktu B, po czym z punktu B wyruszy do paczkomatu. Za jakiś czas dostaniemy sms, że przesyłka już jest w paczkomacie gotowa do odebrania.
Kiedy wymyślono kod kreskowy – historia etykiety logistycznej
Organizacji GS1 zależało na znalezieniu rozwiązania, jak usprawnić pracę kasjerom, żeby nie musieli wpisywać ręcznie numerycznych kodów w kasach supermarketów. I tak w roku 1974 pojawił się pierwszy model kodu kreskowego na towarze.
Kasjer mógł jedynie przyłożyć pod czytnik towar, na którym znajdowała się Etykieta logistyczna z kodem kreskowym i już maszyna odczytywała, jaki to jest asortyment i ile kosztuje. Z roku na rok, gdy zmieniały się systemy transportowe i magazynowe, karty informacyjne zaczęły znajdować się także na opakowaniach zbiorczych.
Kod kreskowy i kod QR – który lepszy?
Etykieta logistyczna może zawierać zarówno kod kreskowy, jak i QR. Każdy kod został opracowany przez inną instytucję. Ten pierwszy zainicjowała organizacja non-for-profit GS1, natomiast kod QR jest dziełem japońskiego przedsiębiorstwa Denso Wave.
QR to skrót od angielskich słów Quick Response (Szybka Podpowiedź) i można za pomocą tego kodu zapisać informacje różnymi znakami wielu alfabetów (arabskim, cyrylicą, hebrajskim, greckim, kanji/kana). Zakodowane informacje można bardzo szybko odczytać bez przykładania skanera do kodu. Paleta z towarem może być w ciągłym ruchu, a mimo to skaner z odległości złapie wszystkie dane zawarte w kodzie QR.