Kobiety, które nie są przekonane do antykoncepcji hormonalnej najczęściej sięgają po naturalną alternatywę, czyli kalendarz dni płodnych. Prowadzenie kalendarza małżeńskiego nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy robić to systematycznie!
Jak działa kalendarz miesiączkowy?
Należy pamiętać, że żaden ze sposobów antykoncepcji nie daje stu procentowej gwarancji, że nie dojdzie do zapłodnienia. Kalendarz miesiączkowy może być traktowany zarówno jako naturalna metoda antykoncepcji, a także jako pomoc przy planowaniu ciąży. Dobrze jest prowadzić kalendarz kilka miesięcy wcześniej, aby obliczenia były jak najdokładniejsze. Im bardziej regularny cykl, tym dokładniej możemy określić, w którym momencie znajdujemy się w okresie dni płodnych lub niepłodnych. Jak działa ta metoda? To bardzo proste. Najważniejszym parametrem jest długość cyklu miesiączkowego. Przeciętnie trwa on od 21 do 35 dni, zwykle dokładnie 28. W takim przypadku najlepiej sprawdzi się metoda Ogino-Klausa, która głosi, że dni płodne występują dokładnie między 8, a 17 dniem cyklu. W przypadku, gdy Twój cykl miesiączkowy trwa dłużej lub krócej należy dni płodne obliczać indywidualnie. Świetnym narzędziem są kalendarze online, np. ten dostępny na kobiecosc.info. Korzystanie z takiego kalendarza jest niebywale łatwe. Wystarczy, że wpisze się dokładną datę ostatniej miesiączki oraz długość trwania cyklu, a kalendarz sam obliczy, w którym momencie mamy największą szansę na zajście w ciążę, a kiedy znajdujemy się w czasie dni niepłodnych.
Inne sposoby określania dni płodnych
Do naturalnych metod planowania rodziny bądź antykoncepcji należy także metoda termiczna, która polega na zaobserwowaniu trzech dni, w których mamy podwyższoną temperaturę. W przypadku kobiet mających dwudziestoośmiodniowy cykl menstruacyjny wypada to dokładnie między 14 a 16 dniem. Aby wynik był wiarygodny, należy pamiętać, aby dokonywać pomiarów dokładnie o tej samej godzinie, po przespanej nocy, w pozycji leżącej, przed wstaniem z łóżka. Metoda ta wymaga od kobiety niezwykłej systematyczności i regularnego trybu życia. W przeciwnym razie musimy liczyć się z błędami pomiarowymi. Nieco dokładniejszym sposobem jest obserwacja śluzu szyjkowego, który zmienia kolor, zapach i konsystencję w ciągu trwania cyklu. Śluz płodny pojawia się około 6 dni przed owulacją i jest przezroczysty, śliski i rozciągliwy. Taki śluz ułatwia plemnikom przedostanie się do komórki jajowej, a dzięki odpowiedniemu pH utrzymuje je przy życiu. Po tym czasie następują dni niepłodne. W tym czasie śluz zmienia kolor i staje się mleczny lub żółtawy, lepki i gęsty. Nie są to warunki sprzyjające plemnikom. Najlepszą metodą sprawdzania śluzu, jest metoda palpacyjna.
Dlaczego nie mam miesiączki?
Ciąża jest najczęstszym powodem zatrzymania się menstruacji. Jednak nie zawsze tak jest. Co w przypadku, gdy miesiączka nie występuje, a do zapłodnienia nie doszło? Powodów może być wiele. Częstym powodem zatrzymania okresu są zaburzenia hormonalne, dlatego warto sprawdzić, czy w rodzinie nie występował zespół policystycznych jajników, poziom prolaktyny jest w normie i czy tarczyca pracuje prawidłowo. Miesiączkowanie może zatrzymać również silny stres, choroby nowotworowe bądź długo nieleczone infekcje intymne.