W biurach, zakładach produkcyjnych czy budynkach użyteczności publicznej konieczne jest dbanie o należytą czystość. Regularne sprzątanie to podstawa, ale często bagatelizowanym zagadnieniem jest jakość powietrza. Ma ono ogromny wpływ nie tylko na porządek, ale też komfort przebywania w danych pomieszczeniach, a nawet bezpieczeństwo ludzi i wyposażenia. Wyjaśniamy, dlaczego czyszczenie wentylacji jest istotne!
Czyszczenie wentylacji – dlaczego jest ważne?
W szybach wentylacyjnych gromadzą się brud i zanieczyszczenia, które ograniczają swobodny przepływ powietrza. Jeśli nie są regularnie usuwane, maszyny układu wentylacji HVAC (ang. Heating – ogrzewanie, Ventilation – wentylacja, Air Conditioning – klimatyzacja) są zmuszone do cięższej pracy. W efekcie są narażone na nadmiarową eksploatację, co odbija się na ich żywotności. Przy tym znacznie wzrasta zużycie energii elektrycznej oraz kosztu utrzymania budynku.
Rezygnowanie z kontroli i czyszczenia wentylacji jest tylko pozorną oszczędnością. Przy szczególnym zaniedbaniu stanu szybów wentylacyjnych może dojść do awarii sprzętu z kategorii HVAC, co niewątpliwie stanowi problematyczne utrudnienie oraz wiąże się z dużymi wydatkami. Poza kosztami naprawy trzeba w takiej sytuacji uwzględnić także ryzyko konieczności tymczasowego wyłączenia danej części budynku z użytkowania (np. ze względu na zbyt wysokie/niskie temperatury), co również może doprowadzić do strat finansowych (i nie tylko).
Nieprawidłowe działanie wentylacji i maszyn układu HVAC może powodować jeszcze wiele innych problemów, które mają negatywny wpływ na warunki w budynku oraz jego funkcjonowanie.
Dlaczego warto regularnie czyścić wentylację?
Nieczyszczona wentylacja nie tylko utrudnia dbanie o czystość w pomieszczeniach i zagraża maszynom HVAC. Niska jakość powietrza sprawia, że warunki w budynku stają się mało komfortowe, a nawet potencjalnie niebezpieczne dla przebywających w nim ludzi.
W zanieczyszczonym układzie wentylacyjnym znajduje się brud, który zawiera wysokie stężenie szkodliwych drobnoustrojów, takich jak m.in. alergeny, zarodniki pleśni, pyły, a także wirusy, bakterie i grzyby. Dłuższe przebywanie w pomieszczeniach z zanieczyszczonym powietrzem może doprowadzić do chorób górnych dróg oddechowych, a także alergii.
Powietrze niskiej jakości ma również wpływ na ogólne samopoczucie. Może wywoływać zmęczenie, senność, opóźniać czas reakcji, a także powodować m.in., rozdrażnienie, bóle głowy czy przesuszenie i podrażnienie oczu.
Uważny nadzór stanu wentylacji to jednocześnie dbałość o pracowników, klientów, gości czy inne osoby przebywające w budynku. Ma niebagatelny wpływ na wydajność organizacji oraz jej wizerunek.
Jakie korzyści daje regularne czyszczenie wentylacji?
Regularne czyszczenie wentylacji daje wiele wymiernych korzyści. Przede wszystkim:
- zapewnia bezpieczeństwo maszynom oraz dba o zdrowie i samopoczucie osób znajdujących się w budynku;
- zmniejsza zużycie energii elektrycznej pobieranej przez urządzenia wentylacyjne HVAC;
- ogranicza wydatki związane z naprawą i konserwacją urządzeń HVAC;
- ułatwia utrzymanie czystości w pomieszczeniach poprzez zmniejszenie ilości kurzu i pyłów unoszących się w powietrzu.
Sam proces czyszczenia nie tylko pozwala pozbyć się zabrudzeń i poprawia jakość powietrza, ale też umożliwia wcześniejsze wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w działaniu instalacji. Specjaliści zajmujący się usuwaniem zanieczyszczeń mogą zauważyć uszkodzenia czy inne zakłócenia, zanim dojdzie do awarii.
Kiedy i komu zlecić czyszczenie wentylacji?
Czyszczenie wentylacji jest ważnym procesem związanym z konserwacją budynku. Jak często jest konieczne? W teorii zabieg ten powinno się wykonywać raz na kilka lat – przynajmniej co 5-6. Trzeba jednak zaznaczyć, że wiele zależy od typu instalacji, warunków panujących w budynku oraz szeregu innych czynników.
Warto skontaktować się ze specjalistami, jeśli:
- zauważa się większą ilość kurzu i pyłu osadzających się na meblach,
- wiele osób przebywających w budynku skarży się na złą jakość powietrza (np. częste przypadki kaszlu, alergii),
- budynek znajduje się w pobliżu nieutwardzonej drogi,
- w obiekcie (lub jego pobliżu) przechowywane/produkowane są różnego rodzaju materiały sypkie,
- budynek przeszedł w ostatnim czasie większy remont.
Czyszczenie wentylacji najlepiej powierzyć profesjonalistom, którzy szybko, dokładnie i bezpiecznie przeprowadzą całą procedurę, a przy okazji skontrolują stan instalacji. Na rynku działają firmy z wieloletnim doświadczeniem, które dysponują specjalnym sprzętem przeznaczonym do profesjonalnego usuwania zabrudzeń z przewodów wentylacyjnych.
Szukasz specjalistów? Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat? Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz na: https://brawent.pl/czyszczenie-wentylacji-poznan/.