3 podstawowe badania prenatalne
Oceny prawidłowości rozwoju płodu dokonuje się najczęściej w oparciu o wyniki różnych badań prenatalnych. Popularne zabiegi diagnostyczne obejmują badania inwazyjne oraz nieinwazyjne. Spośród nich to trzy badania nieinwazyjne zwykle okazują się dla kobiet najważniejsze.
Test PAPP-A
Jest to nic innego jak po prostu standardowe badanie krwi, przeprowadzane zwykle albo pod koniec pierwszego, albo na samym początku drugiego trymestru ciąży. Badanie pozwala wykryć różne wady wrodzone, mogące być główną przyczyną rozwoju bardzo poważnych chorób.
Za sprawą testu PAPP-A wyznacza się ryzyko pojawienia się u dziecka chorób takich jak zespół Downa czy zespół Edwardsa. Ważne jest to, by wyniki badania zostały zinterpretowane przez doświadczonego lekarza.
Badanie USG
Najbardziej podstawowe ze wszystkich nieinwazyjnych badań diagnostycznych, przeprowadzane regularnie na różnych etapach ciąży. Standardowo USG wykonuje się w trakcie ciąży trzy razy.
Pewną odmianą USG jest natomiast echo serca płodu, scharakteryzowane w artykule, który można znaleźć tutaj: www.gyncentrum.pl/echo-serca-plodu-echokardiografia. W pewnych sytuacjach warto pomyśleć o rozszerzeniu standardowej diagnostyki o różne dodatkowe metody diagnostyczne.
Dodatkowe testy
Mimo iż już test PAPP-A ma pozwalać na wykrywanie różnych wad genetycznych, w celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji warto wykonać sobie dodatkowe testy, takie jak chociażby test VERACITY, VERAGENE lub NIFTY.
Wymienione powyżej badania służą do wykrywania wad świadczących o ryzyku wystąpienia m.in. zespołu Downa, zespołu Patau i zespołu Edwardsa. Każde z nich działa nieco inaczej i może zostać przeprowadzone na innym etapie ciąży.