Balustrady pełnią podwójną rolę, z jednej strony zapewniają bezpieczeństwo użytkownikom schodów i balkonów, z drugiej strony stanowią element dekoracyjny dopełniając design pomieszczenia. Od wielu lat dużą popularnością cieszą się barierki szklane.
Co to są balustrady całoszklane?
Szkło jest materiałem, który chętnie wykorzystywany jest przez architektów i projektantów wnętrz. Nadaje pomieszczeniom i elewacjom lekkości oraz nowoczesności. Światło naturalne wykorzystane jest w maksymalnym stopniu, co sprawia, że przebywanie w takich
pomieszczeniach jest przyjemne i nie męczy wzroku.
Balustrady całoszklane nazywane są także balustradami samonośnymi, do ich mocowania wykorzystuje się bardzo niewielkie elementy ze stali nierdzewnej, które są prawie niewidoczne. Tafle szklane wykonane są ze szkła hartowanego laminowanego, dzięki temu odporne są na uszkodzenia mechaniczne. Jednak nawet w przypadku uszkodzenia nie stanowi zagrożenia, ponieważ rozpada się podobnie jak szyba w samochodzie.
Zastosowanie balustrad całoszklanych
Ze względu na swoje walory estetyczne i użytkowe, balustrady całoszklane mogą być stosowane zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Szkło i elementy mocujące ze stali nierdzewnej odporne są na działanie czynników atmosferycznych, zwłaszcza opadów i zmiennych temperatur.
Choć szkło jest materiałem nowoczesnym, to równocześnie jest uniwersalne i doskonale wpisuje się w różną stylizację pomieszczeń, także tych klasycznych. Nie jest dominujące, ale dobrze podkreśla walory np. drewnianych schodów.
Systemy montowania balustrad całoszklanych
Niewątpliwą zaletą balustrad całoszklanych jest przenoszenie dużych obciążeń. Dzięki temu ich montaż nie wymaga wykonywania skomplikowanych konstrukcji. Można bezpośrednio przykręcić je do schodów lub balkonu. To dodatkowo nadaje im wizualnej lekkości.
Najbardziej popularnym systemem montażu jest montaż na rotulach. To specjalne okrągłe lub prostokątne głowice do dystansowego montowania tafli szklanych, wnętrze rotuli wykonane z silikonu lub gumy chroni szkło przed naprężeniami.
Drugim bardzo popularnym systemem montażu jest zastosowanie profili aluminiowych. Wykorzystywane są one do montowania balustrad na balkonach, tarasach oraz na prostych podestach.