Odparzenia u niemowlaka zdarzają się często, a wszystko przez cienką, ochronną warstwę lipidową skóry. Nawet niewielkie zaczerwienienie może spowodować odparzenia pupy u niemowlaka. Dlatego może sprawdzić się np. specjalna maść na odparzenia albo sprawdzone, domowe sposoby, gdyż takie odparzenia pieluszkowe skóry są nieprzyjemne dla dziecka.
Warto wiedzieć, jak wyglądają odparzenia u niemowląt i co jest ich przyczyną. Lekarze uważają, że są one spowodowane zbyt długim kontaktem skóry dziecka z moczem lub kałem, czyli zbyt rzadkim zmienianiem pieluszki, jednak powody mogą być również inne. Takie odparzenia pupy powodują ból u dziecka, dlatego by im zapobiegać, potrzebna jest właściwa pielęgnacja.
Odparzenia u niemowląt – jak wygląda?
Bardzo często odparzenia pieluszkowe idą w parze z zapaleniem skóry (np. łojotokowe zapalenie skóry), które jest tak samo poważne dla malucha. Jeśli są to odparzenia, to najpierw pojawia się zaczerwienienie, często w okolicy odbytu. Jeśli rodzice nic z tym nie zrobią, to pojawia się zapalenie skóry, a wtedy jest ona czerwona, łuszczy się i są na niej wypryski. W przypadku odparzenia pomóc może maść na odparzenia, np. Bepanthen Baby.
Co jest dobre na odparzenia u niemowlaka?
Często rodzice zastanawiają się, co pomoże na odparzenia u dziecka? Na takie odparzenia u niemowlaka na pewno dobre jest wietrzenie pupy, więc po zmianie pieluszki dziecko może sobie poleżeć przez kilka minut bez niej. Następnie, zanim założy się pieluszkę, należy posmarować pupę i może to być maść na odparzenia albo krem przeciw odparzeniom. Jeśli pupa dziecka jest mocno czerwona, to nie można stosować żadnych balsamów i oliwek, ponieważ to jeszcze bardziej odparzy skórę.
Jeśli odparzenia są łagodne, można zasypać pupę dziecka pudrem higienicznym albo wypróbować stary domowy sposób i zasypać mu te miejsca zwykłą mąką ziemniaczaną.
Odparzenia pupy – jak można im zapobiec?
Odparzenia pupy to boląca dolegliwość, przez którą dziecko nie będzie dobrze spało. Co zrobić, aby zapobiec takim odparzeniom? Przede wszystkim należy przestrzegać podstawowych zasad higieny i regularnie zmieniać pieluchę – wtedy odparzenia z pewnością się nie pojawią. Dodatkowo, zanim założy się dziecku pieluszkę, pupę niemowlaka należy przetrzeć wilgotną chusteczką, a później osuszyć i posmarować kremem. Nie należy przesadzać z pudrami, gdyż może doprowadzić to do podrażnienia skóry. Ważna jest również wieczorna kąpiel.