Osoby, które znalazły się w bardzo trudnej sytuacji finansowej i potrzebują pieniędzy, podejmują się różnych działań, by zdobyć gotówkę. Jednym z nich jest zawieranie umów finansowych pod zastaw posiadanej nieruchomości – mieszkania lub domu, który jest często jedynym dachem nad głową całej rodziny. Na co zwracać uwagę, zawierając zobowiązanie pod zastaw swoich czterech kątów?
Obowiązujące przepisy prawa
Kwestie związane z udzielaniem kredytów reguluje Ustawa o kredycie hipotecznym oraz nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami z 22 lipca 2017 r. Zgodnie z aktualnymi przepisami pośrednik kredytowy musi mieć licencję Krajowego Nadzoru Finansowego, a kredytów hipotecznych – czyli pod zastaw nieruchomości – mogą udzielać jedynie banki oraz Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo – Kredytowe – SKOKi.
Przepisy w praktyce
Z przepisów jako wynika, że firma pożyczkowa, która deklaruje przekazanie środków na podstawie zastawu w postaci nieruchomości – łamie prawo. Szczególną czujność powinny zachować osoby, które mają bardzo niskie dochody, a pożyczkobiorca oczekuje udzielenia informacji na temat posiadanego majątku i na tej podstawie obiecuje im duże sumy. Warunki, jakie należy spełnić, by otrzymać pieniądze, zostały omówione w artykule pt.: Kto ma największe szanse na pożyczkę. W przypadku oferty, która łączy udzielenie pożyczki z zastawem, należy dokładnie zapoznać się z warunkami umowy. To, na co należy zwrócić uwagę, to wartość nieruchomości wpisana na umowie pożyczki – może okazać się, że zobowiązanie w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych pozbawia kogoś trzypokojowego mieszkania wartego kilkakrotnie więcej! Ten rodzaj zobowiązania nie jest również dobrym sposobem na to, by wyjść ze spirali zadłużenia – lepiej postarać się zawrzeć umowę na konsolidację. Warto przeczytać: konsolidacja chwilówek – ratkomat.pl.
Pożyczki pod zastaw nieruchomości może zgodnie z przepisami prawa udzielić: bank w formie kredytu hipotecznego lub ze SKOK, dlatego należy unikać opracowanych przez firmy finansowe ofert, które wymagają od klienta zastawu w postaci mieszkania lub domu. Bardzo ważne jest w tej sytuacji czytanie warunków oferty oraz umowy, a przede wszystkim unikanie pochopnego podejmowania decyzji.